Radio Antreprenor
Afacerilacheie.NET

Ne gasiti si pe :





Dosare de afaceri









Utile pentru afaceri






Newsletter


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul “Finantarea unei afaceri” si să primesc informaţii din domeniul afacerilor, date despre reducerile si promotiile oferite de Rentrop & Straton

Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare






Afacerilacheie.NET » Stiri » Stiri afaceri » Cum se construieste o campanie virala

Cum se construieste o campanie virala


Stiri afaceri, 2010-03-23 10:35:53
Tags: afaceri, advertising, campanii virale, marketing, reclame, studii


Conform unui studiu realizat de compania de cercetare Millward Brown, doar una din sase reclame bune care ruleaza pe TV ajung sa aiba succes ridicat si in online, pe site-uri video precum YouTube.

 

Studiul companiei de cercetare de piata  a analizat 102 reclame de succes care au rulat initial pe TV, ulterior fiind transpuse pe cel mai mare portal video din lume, YouTube si a scos in evidenta patru elemente esentiale pentru a evidentia o campanie virala de succes.

 

Astfel, elementele esentiale intr-o campanie care se vrea a fi virala, sunt "indexul de engagement/ awareness" (cat de vizibila este o reclama), "buzz-ul" pe care il creaza un viral in comunitate (daca acesta este retrimis de useri), "celebritatea" (daca intr-un viral este folosita o persoana celebra, clipul se va bucura de mai mult succes) precum si creativitatea (originalitatea), element uneori esential pentru ca un clip online sa fie remarcat.

 

Din studiul Millward Brown se desprind  10 sfaturi utile pentru advertiserii ce vor sa aiba succes in ceea ce priveste clipurile online:

1. Fiti realisti si nu va descurajati - foarte putine reclame fac intr-adevar valva.
2. Creativitatea este de baza - este necesar sa construiti o reclama diferita de altele.
3. Nu uitati, o reclama trebuie sa intipareasca anumite emotii privind brand-ul promovat in mintea oamenilor.
4. Ganditi-va daca o celebritate s-ar potrivi in reclama, intrucat aceasta poate face diferenta.
5. Ganditi-va la potentialul de a continua acea reclama si in viitor si lasati portile deschise spre o campanie mai ampla.
6. Plasati reclama pe cat mai multe canale online. Cu cat e prezenta pe mai multe portaluri, cu atat cresc sansele ca aceasta sa se bucure de success.

pensiune turistica

7. Plasati reclama inteligent - uneori este necesar sa evitati anumite canale pe care audienta nu este cea dorita.
8. Puneti nume relevante reclamei, care sa fie usor de depistat si luati in considerare si plata pentru scoaterea in evidenta a acesteia.
9. Integrati campania virala si in alte campanii publicitare.
10. Tineti pumnii stransi!

 

Compania Millward Brown a analizat comportamentul userilor pe canalul YouTube in cazul a 102 reclame (31 din Marea Britanie si 71 din SUA), in luna februarie 2010. Campaniile cu succes au fost considerate cele care au acumulat un minim de 1.000 de vizualizari pe zi in Marea Britanie si 5.000 in SUA, se mai precizeaza pe Dailybusiness.ro.

 


Tags: afaceri, advertising, campanii virale, marketing, reclame, studii


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul cadoul "Finantarea unei afaceri" si să primesc informatii din domeniul afacerilor, date despre reducerile si promotiile oferite de Rentrop & Straton

Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Aboneaza-te acum GRATUIT la newsletterul Afacerilacheie.net si vei primi cele mai noi si utile informatii din domeniul afacerilor, stiri, articole de specialitate, secrete ale afacerilor de succes!


Stiri afaceri



» EEE, targul dedicat energiei si industriei petroliere la Romexpo
Stiri afaceri, 2011-10-04 07:44:48 EEE, targul dedicat energiei si industriei petroliere la Romexpo

In intervalul 5-8 octombrie 2011, va avea loc prima editie a Targului International de Energie Regenerabila, Energie Conventionala, Echipamente si Tehnologii pentru Industria de Petrol si Gaze Naturale – EEE 2011, ni se arata intr-un comunicat. Targul EEE 2011 va fi gazduit in cadrul Centrului Expozitional Romexpo si reuneste peste 50 de firme alaturi de care vor fi dezbatute subiecte actuale din domeniu. De asemenea, va acea loc si editia a 12-a a... mai mult »
Tags: eee 2011, targul energiei si industriei petroliere


» S-a lansat raportul „Top 25 indicatori de performanta pentru Serviciul Clienti in 2010”
Stiri afaceri, 2011-09-28 09:22:05 S-a lansat raportul „Top 25 indicatori de performanta pentru Serviciul Clienti in 2010”

Raportul „Top 25 indicatori de performanta pentru Serviciul Clienti in 2010” prezinta detaliat Indicatori de Performanta (KPIs) precum:”Livrarea la timp”, „Timpul necesar repararii defectelor”, „Reclamatii in raport cu calitatea serviciilor”, si alte exemple pentru anul 2010. Indicatorii Cheie de Performanta (KPIs) sunt printre cele mai populare instrumente de management care vin in sprijinul oamenilor de afaceri si managerilor. Raportul Top 25... mai mult »
Tags: kpis, indicatori performanta, top kpis 2010 serviciul clienti, serviciul clienti


» Creditele in lei, mai calduroase decat cele in euro
Stiri afaceri, 2011-09-26 09:47:50 Creditele in lei, mai calduroase decat cele in euro

Pe fondul noilor norme ale BNR referitoare la creditele pentru nevoi fizice, bancile mari au inceput deja sa sa recomande sa luam credite in lei in defavoarea celor in euro. Noile norme ale BNR privind creditarea populatiei isi dovedesc eficienta inainte de a fi implementate. Banci mari, care altadata mizau pe euro, ne indeamna acum sa luam credite in lei In contextul actual, sansele ca o persoana fizica sa mai obtina un imprumut de nevoi personale sunt destul de... mai mult »
Tags: credit de nevoi personale, credit euro, credit lei, credit banci


» Record la productia de floarea soarelui:2 milioane de tone
Stiri afaceri, 2011-09-25 08:33:31 Record la productia de floarea soarelui:2 milioane de tone

Pentru anul 2011, se estimeaza o productie de floarea soarelui de aproximativ doua milioane de tone. Astfel, iata cum Romania aproape isi dubleaza nivelul productiei de floarea soarelui si cultura aceasta intra in topul celor mai importante culturi ale tarii noastre dupa grau si porumb.     Publicatia Capital evidentiaza ca in 2011 agricultorii au reinceput sa se concentreze pe cultura de floarea soarelui. In ultimii cinci ani, suprafata culturilor... mai mult »
Tags: floarea soarelui, export seminte floarea soarelui, ulei floarea soarelui


» S-a lansat raportul „Top 25 indicatori de performanta pentru finante in 2010”
Stiri afaceri, 2011-09-24 07:42:52 S-a lansat raportul „Top 25 indicatori de performanta pentru finante in 2010”

Raportul prezintă în detaliu Indicatori de Performanţă (KPIs) precum: ”# Raportul profit brut la cheltuieli operaÅ£ionale”, „# Factorul de multiplicare al muncii”, sau „% Raportul de achiziție a capitalului”, alături de alte exemple populare în 2010. Utilizarea instrumentelor este esenÅ£ială pentru atingerea rezultatelor, iar Indicatorii Cheie de Performanţă (KPIs) sunt astăzi printre cele mai populare instrumente de management. Un... mai mult »
Tags: indicatori de performanta finante 2010, top kpis 2010, kpis


» TeleTRADE: "AURUL AR PUTEA AJUNGE LA PESTE 12.000$ PE UNCIE".
Stiri afaceri, 2011-09-24 07:40:51 TeleTRADE:

Cel mai cunoscut speculator de pe Wall Street din secolul XX, a fost Jesse Livermore, avand ca partener de afaceri pe Bert Seligman, iar fiul sau Jim Sinclair a fost cel mai exact prezicator al pretului pe aur, pe trend ascendent in anii '70. In anul 1974, Jim Sinclair a declarat ca tinta pretului la aur este de 900$/uncie. Pe data de 21 ianuarie 1980, in decursul sesiunii londoneze, aurul a atins pretul maxim pentru acea perioada de 850$/uncie. In aceeasi zi,... mai mult »
Tags: teletrade, aurul, pret aur, jim sinclair,


» "Automotive Aftersales Power Breakfast", eveniment pentru piata auto aftersales din Romania
Stiri afaceri, 2011-09-24 07:38:43

Publicatia The DIPLOMAT Bucharest va organiza marti 27 Septembrie incepand cu ora 9:00 dezbaterea "Automotive Aftersales Power Breakfast", o intalnire restransa sub forma de masa rotunda dedicata sectorului auto after-sales, avandu-i ca parteneri pe EximBank, New Kopel Group si Signal Iduna, si cu sprijinul Asociatiei Distribuitorilor de Piese Auto din Romania. Intalnirea exclusivista va avea loc la Grand Hotel Continental de pe Calea Victoriei nr. 56 si se va... mai mult »
Tags: aftersales, producatori piese auto, automotive aftersales power breakfast


» Câte firme au intrat în insolvenţă în primele opt luni din 2011
Stiri afaceri, 2011-09-22 08:32:45 Câte firme au intrat în insolvenţă în primele opt luni din 2011

 Un număr de 13.265 de firme au intrat în insolvenţă în primele opt luni, cu 5,7% mai puÅ£ine faţă de aceeaşi perioadă din 2010, iar în acelaşi interval 14.829 de societăţi şi-au suspendat activitatea, în scădere cu 72,8%, potrivit Oficiului NaÅ£ional al Registrului ComerÅ£ului (ONRC), iar practicienii în insolvenţă estimează pentru întreg anul o stagnare a intrărilor în incapacitatea de plată la nivelul din anul anterior, informeaza... mai mult »
Tags: firme, firme insolventa, insolventa, incapacitate de plata


» Producătorii de mezeluri, nevoiÅ£i să importe intestinele de animale pentru producÅ£ia de cârnaÅ£i
Stiri afaceri, 2011-09-22 08:29:01 Producătorii de mezeluri, nevoiţi să importe intestinele de animale pentru producţia de cârnaţi

Producătorii de mezeluri din România folosesc pentru cârnaÅ£i şi crenvurşti intestine de animale din import, întrucât în România aceste produse sunt disponibile în cantităţi reduse şi au o calitate slabă, achiziÅ£iile însumând anual 7-8 milioane de euro. "Marii producători de intestine nu sunt în România, şi toată lumea importă. Noi importăm de exemplu din Germania şi ElveÅ£ia", a declarat agenÅ£iei MEDIAFAX Sorin Minea, preşedintele... mai mult »
Tags: producatori mezeluri, import intestine animale, producatori intestine de animal


» S-a lansat raportul „Top 25 Indicatori de Performanta pentru Contabilitate in 2010”
Stiri afaceri, 2011-09-21 15:29:48 S-a lansat raportul „Top 25 Indicatori de Performanta pentru Contabilitate in 2010”

Raportul prezintă în detaliu Indicatori de Performanţă (KPIs) precum: ” Costul bunurilor vândute”, „Durata de colectare a creanțelor”, sau „ Acuratețea procesului de facturare”, alături de alte exemple populare în 2010. Utilizarea instrumentelor este esenÅ£ială pentru atingerea rezultatelor, iar Indicatorii Cheie de Performanţă (KPIs) sunt astăzi printre cele mai populare instrumente de management. Un Indicator Cheie de Performanţă... mai mult »
Tags: indicatori de performanta, kpis, indicatori de performanta contabilitate 2010, contabilitate 2010