Secretul plantelor medicinale
Din ce in ce mai multa lume vrea sa fie eco, ceea ce inseamna ca viitorul suna verde. La fel de verde precum... bancnotele americane! Se pare ca nu doar aurul negru te poate face bogat, ci si alte afaceri, mai mici ca amploare. Trebuie doar sa gandesti verde si sa ai doua-trei idei profitabile.
Cultivarea plantelor medicinale pare a fi o solutie relativ buna pentru demararea unei afaceri, in plina criza financiara. Stresul continuu, viata agitata, cele 24 de ore care nu ne mai ajung decat pentru mersul la serviciu, au facut ca omul sa fie din ce in ce mai ingrijorat de sanatatea sa. Natura sau farmacia verde ne ofera atatia substituenti ai medicamentelor clasice! Plus ca sunt anumite boli carora nici doctorii nu le-au gasit leac, iar natura bine exploatata ofera adevarate minuni. Un studiu arata ca cele mai apreciate si cultivate plante din Romania sunt chimenul, coriandrul si feniculul. In anul 2001 au fost inregistrate 5839 de tone, un an mai tarziu 5100, iar in 2003, 5388 de tone.
De ce aveti nevoie
Practic, totul incepe de la o mica sera de cateva sute metri, intre 300-1000 m patrati. Puteti cultiva de la busuioc, la rozmarin sau coriandru. Daca afacerea devine profitabila pentru dumneavoastra, in scurt timp va puteti afisa noile produse in marile centre de vanzare, fie va puteti crea propriul magazin online. Dupa rezolvarea cu petecul de pamant, puteti demara pasul 2, legat de achizitionarea catorva mijloace fixe auxiliare. Sa nu uitam şi de cheltuielile legate de aprovizionarea cu seminte ecologice pentru prima cultura. Totul se ridica undeva la 6000 de euro.
Cat vom castiga
Aceasta activitate trebuie sa se desfasoare dupa principiile liberei concurente, respectand normele tehnice de producere, respective comercializare. Avem de-a face cu o oferta mai mica decat cererea, de tip oligopol.
Cu ce incepem
Acum daca ne-am mai lamurit putin cu partea financiara, trebuie sa avem o viziune clara asupra tipului de cultura pe care il cultivam. Cum spuneam la inceputul prezentarii, plantele medicinale reprezinta un avantaj in aceasta directie. Asta datorita faptului ca mediul inconjurator ne permite, bucurandu-ne de un sol prielnic si de un climat moderat.
Exemplu de proces in cadrul cultivarii plantelor aromatice
Ce ai zice de musetel? Este o specie spontana, raspandita pe intreg continentul Europa, dar si in Asia Centrala, America de Nord sau Australia. In cultura s-a extins in Bulgaria, Romania, Germania, Ungaria sau Rusia. La noi, zonele cele mai prielnice pentru musetel sunt Campia Timisului, Campia Crisurilor sau zona Baraganului. Este o floare iubitoare de soare, semintele rasarind la temperaturi destul de ridicate.
In cazul musetelului, trebuie sapat solul la o adancime de 20 de cm. Aratura specifica se face dupa recoltarea plantelor premergatoare, prin luna iulie. Apoi, se niveleza terenul, se grapeaza si inainte de a semana, se lucreza cu un combinator. Daca solul nu dispune de o buna umiditate, se va folosi un disc cu care se va lucra de 2-3 ori, la aproximativ 12 cm si cu freza la maxim 6 cm.
Avantajele cultivarii plantelor medicinale
De ce
plante medicinale si nu cartofi? Din mai multe motive, printre care:
1. Cei din afara tarii sunt constienti de miracolul acestor plante si isi doresc sa le procure, cu orice pret. De la inceputul anilor 90, cererea de plante medicinale a crescut vertiginos atat in Europa Vestica, cat si in SUA. Exportam din ce in ce mai mult, dat fiind ca in 2006, valoarea totala a fost de 50 de milioane de euro.
2. Romania are o flora de aproximativ 3500 de specii de plante aromatice care de-abia asteapta sa fie exploatate la maxim, dintre care circa 350 au proprietati farmacodinamice!
3. Aduce profit, dar si satisfactia unei afaceri bine vazute peste hotare, cu mari perspective de dezvoltare.
4. Persoanele din mediul urban consuma ceaiuri din plante medicinale, in proportie de 70%.
Asadar, a fi eco implica o multime de lucruri, de la energie solara, la plantele medicinale care intaresc sanatatea. Fa din tot ce crezi ca este de viitor o mica afacere şi bucura-te de rezultate!
Aboneaza-te acum GRATUIT la newsletterul Afacerilacheie.net si vei primi cele mai noi si utile informatii din domeniul afacerilor, stiri, articole de specialitate, secrete ale afacerilor de succes!
In intervalul 5-8 octombrie 2011, va avea loc prima editie a Targului International de Energie Regenerabila, Energie Conventionala, Echipamente si Tehnologii pentru Industria de Petrol si Gaze Naturale – EEE 2011, ni se arata intr-un comunicat.
Targul EEE 2011 va fi gazduit in cadrul Centrului Expozitional Romexpo si reuneste peste 50 de firme alaturi de care vor fi dezbatute subiecte actuale din domeniu.
De asemenea, va acea loc si editia a 12-a a... mai mult »
Tags: eee 2011, targul energiei si industriei petroliere
Raportul âTop 25 indicatori de performanta pentru Serviciul Clienti in 2010â prezinta detaliat Indicatori de Performanta (KPIs) precum:âLivrarea la timpâ, âTimpul necesar repararii defectelorâ, âReclamatii in raport cu calitatea serviciilorâ, si alte exemple pentru anul 2010.
Indicatorii Cheie de Performanta (KPIs) sunt printre cele mai populare instrumente de management care vin in sprijinul oamenilor de afaceri si managerilor.
Raportul Top 25... mai mult »
Tags: kpis, indicatori performanta, top kpis 2010 serviciul clienti, serviciul clienti
Pe fondul noilor norme ale BNR referitoare la creditele pentru nevoi fizice, bancile mari au inceput deja sa sa recomande sa luam credite in lei in defavoarea celor in euro. Noile norme ale BNR privind creditarea populatiei isi dovedesc eficienta inainte de a fi implementate. Banci mari, care altadata mizau pe euro, ne indeamna acum sa luam credite in lei
In contextul actual, sansele ca o persoana fizica sa mai obtina un imprumut de nevoi personale sunt destul de... mai mult »
Tags: credit de nevoi personale, credit euro, credit lei, credit banci
Pentru anul 2011, se estimeaza o productie de floarea soarelui de aproximativ doua milioane de tone. Astfel, iata cum Romania aproape isi dubleaza nivelul productiei de floarea soarelui si cultura aceasta intra in topul celor mai importante culturi ale tarii noastre dupa grau si porumb.
Publicatia Capital evidentiaza ca in 2011 agricultorii au reinceput sa se concentreze pe cultura de floarea soarelui. In ultimii cinci ani, suprafata culturilor... mai mult »
Tags: floarea soarelui, export seminte floarea soarelui, ulei floarea soarelui
Raportul prezintÄ Ã®n detaliu Indicatori de PerformanÅ£Ä (KPIs) precum: â# Raportul profit brut la cheltuieli operaÅ£ionaleâ, â# Factorul de multiplicare al munciiâ, sau â% Raportul de achiziÈie a capitaluluiâ, alÄturi de alte exemple populare în 2010. Utilizarea instrumentelor este esenÅ£ialÄ pentru atingerea rezultatelor, iar Indicatorii Cheie de PerformanÅ£Ä (KPIs) sunt astÄzi printre cele mai populare instrumente de management.
Un... mai mult »
Tags: indicatori de performanta finante 2010, top kpis 2010, kpis
Cel mai cunoscut speculator de pe Wall Street din secolul XX, a fost Jesse Livermore, avand ca partener de afaceri pe Bert Seligman, iar fiul sau Jim Sinclair a fost cel mai exact prezicator al pretului pe aur, pe trend ascendent in anii '70. In anul 1974, Jim Sinclair a declarat ca tinta pretului la aur este de 900$/uncie.
Pe data de 21 ianuarie 1980, in decursul sesiunii londoneze, aurul a atins pretul maxim pentru acea perioada de 850$/uncie. In aceeasi zi,... mai mult »
Tags: teletrade, aurul, pret aur, jim sinclair,
Publicatia The DIPLOMAT Bucharest va organiza marti 27 Septembrie incepand cu ora 9:00 dezbaterea "Automotive Aftersales Power Breakfast", o intalnire restransa sub forma de masa rotunda dedicata sectorului auto after-sales, avandu-i ca parteneri pe EximBank, New Kopel Group si Signal Iduna, si cu sprijinul Asociatiei Distribuitorilor de Piese Auto din Romania.
Intalnirea exclusivista va avea loc la Grand Hotel Continental de pe Calea Victoriei nr. 56 si se va... mai mult »
Tags: aftersales, producatori piese auto, automotive aftersales power breakfast
Un numÄr de 13.265 de firme au intrat în insolvenÅ£Ä Ã®n primele opt luni, cu 5,7% mai puÅ£ine faÅ£Ä de aceeaÅi perioadÄ din 2010, iar în acelaÅi interval 14.829 de societÄÅ£i Åi-au suspendat activitatea, în scÄdere cu 72,8%, potrivit Oficiului NaÅ£ional al Registrului ComerÅ£ului (ONRC), iar practicienii în insolvenÅ£Ä estimeazÄ pentru întreg anul o stagnare a intrÄrilor în incapacitatea de platÄ la nivelul din anul anterior, informeaza... mai mult »
Tags: firme, firme insolventa, insolventa, incapacitate de plata
ProducÄtorii de mezeluri din România folosesc pentru cârnaÅ£i Åi crenvurÅti intestine de animale din import, întrucât în România aceste produse sunt disponibile în cantitÄÅ£i reduse Åi au o calitate slabÄ, achiziÅ£iile însumând anual 7-8 milioane de euro.
"Marii producÄtori de intestine nu sunt în România, Åi toatÄ lumea importÄ. Noi importÄm de exemplu din Germania Åi ElveÅ£ia", a declarat agenÅ£iei MEDIAFAX Sorin Minea, preÅedintele... mai mult »
Tags: producatori mezeluri, import intestine animale, producatori intestine de animal
Raportul prezintÄ Ã®n detaliu Indicatori de PerformanÅ£Ä (KPIs) precum: â Costul bunurilor vânduteâ, âDurata de colectare a creanÈelorâ, sau â AcurateÈea procesului de facturareâ, alÄturi de alte exemple populare în 2010. Utilizarea instrumentelor este esenÅ£ialÄ pentru atingerea rezultatelor, iar Indicatorii Cheie de PerformanÅ£Ä (KPIs) sunt astÄzi printre cele mai populare instrumente de management.
Un Indicator Cheie de PerformanÅ£Ä... mai mult »
Tags: indicatori de performanta, kpis, indicatori de performanta contabilitate 2010, contabilitate 2010